Sprzedaż i kupno pojazdu – prawa i obowiązki. Koniec z odliczaniem VATu.

Od 1 stycznia 2014 koniec z odliczaniem VATu podczas sprzedaży pojazdu firmowego. Jakie obowiązki i prawa ma sprzedawca oraz kupujący auto?
Od 1 stycznia 2014 przepisy zmienią się na mniej korzystne dla podatnika. Dotychczas osoba sprzedająca pojazd firmowy miała prawo do zwolnienia z podatku VAT. Oznacza to, że jeśli zakupiono samochód  na umowę kupna – sprzedaży, a następnie używano go w działalności gospodarczej przez minimum 6 miesięcy, to podczas jego sprzedaży stosuje się zwolnienie ze stawki VAT. Z nowych przepisów wynika, iż od roku 2014 podatnik każdą sprzedaż majątku ma obowiązek opodatkować, więc sprzedający pojazd firmowy musi naliczyć pełną stawkę VAT przy jego zbyciu.

Obowiązki i prawa sprzedawcy oraz kupującego

Zarówno sprzedawca, jak i kupujący, może być osobą fizyczną lub przedsiębiorcą. Dopuszcza się między nimi transakcje w każdej możliwej wariacji.
Przed zakupem należy spisać umowę w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Właścicielowi auta zostaje zapłacona umówiona kwota, a pojazd staje się własnością kupującego.

Obie strony transakcji nie mogą zapomnieć by uregulować wszelkie formalności  w:          Wydziale Komunikacji, Zakładzie Ubezpieczeń i Urzędzie Skarbowym.

Mimo tego, iż na rejestrację pojazdu mamy 30 dni, to na zapłatę podatku pozostaje nam już ich tylko 14.

Prawa i obowiązki kupującego pojazd:
Należy zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty jego zakupu. Podczas gdy pojazd została zakupiony Polsce, do urzędu kupujący winien złożyć:
– dowód własności samochodu, który otrzymał od zbywcy pojazdu,
– dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu,
– kartę pojazdu,
– ważną polisę OC,
– dowód osobisty, w przypadku osób prawnych również wpis z właściwego rejestru.
Do Ciebie należy decyzja o pozostawieniu ubezpieczenia OC sprzedawcy. Przysługuje Ci prawo do jego zmiany, jednak należy wypowiedzieć obowiązującą umowę
– masz na to 30 dni. Pamiętaj, że gdy zbywcy OC wypowiadasz ostatniego dnia, powinieneś od razu zawrzeć umowę z nowym ubezpieczycielem, gdyż stara polisa zaraz wygaśnie.
Twoim obowiązkiem jest również opłacenie podatku od czynności cywilno – prawnych. Wynosi on 2% od wartości rynkowej samochodu i na jego opłacenie masz 14 dni.

Prawa i obowiązki sprzedającego pojazd

Należy wyrejestrować auto w Wydziale Komunikacji. Jest to ochrona przed egzekwowaniem ewentualnych roszczeń, np. gdyby kupujący został sprawcą wypadku lub ukarany mandatem karnym.
Zgodnie z ustawą, dla polis zawartych przed 11.02.2012 – obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie o tym fakcie również swojego ubezpieczyciela, w terminie nieprzekraczającym  od daty sprzedaży.
Gdy zbywca zawarł polisę po zmianie ustawy,tj. 11.02.2012 – sprzedawca w ciągu 14 dni powinien poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i przedstawić mu umowę kupna/sprzedaży. Jeżeli zbywca nie spełni tego obowiązku może zostać wezwany do zapłaty II raty składki bądź polisy wznowionej.
Pamiętaj, że jeśli nabywca wypowie obecne ubezpieczenie OC to możesz liczyć na zwrot składki za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.
W przypadku, gdy kupujący nie wypowie umowy ubezpieczenia OC w odpowiednim terminie, obowiązkiem ubezpieczyciela oceniającego twoje ryzyko, jest wyliczenie składki oraz:
– zwrot stosownej części składki, mimo że wpłaty dokonał sprzedający,
– ewentualna prośba o dopłatę składki np. z powodu większego ryzyka.

Kupno i sprzedaż samochodu zapewne wywołują w nas wiele pozytywnych emocji, lecz formalności z tym związane mogą przyprawić nas o niemały ból głowy. Jednak jeśli będziemy znać swoje prawa oraz wiedzieć gdzie, kiedy i po co się udać, całe zamieszanie z tym związane minie szybko, łatwo i przyjemnie, a nam pozostanie tylko cieszyć się udaną transakcją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>