Zanim wyruszysz na stok

Zima niesie ze sobą wiele miłych aspektów: Święta, Sylwestra no i oczywiście możliwość szusowania po ośnieżonych stokach . Wielu z nas z utęsknieniem czeka na moment, kiedy znowu będzie można założyć narty lub snowboard czy wyruszyć na górskie wędrówki. Planujemy miejsce wypoczynku, budżet, sprawdzamy prognozę pogody, wybieramy najlepsze trasy zjazdowe. Ale często zapominamy o najważniejszym: ubezpieczeniu, które pomoże nam, gdy wyjazd na narty nie do końca przebiegnie zgodnie z planem. EKUZ, NWW, KL, OC – co oznaczają te skróty i dlaczego każdy odpowiedzialny miłośnik białego szaleństwa powinien je znać – dowiecie się Państwo z naszego artykułu.

EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Daje możliwość korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ. Oczywiście tylko w sytuacji, kiedy jesteśmy ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia.

EKUZ chronić nas będzie w krajach Unii Europejskiej oraz: na Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i w Szwajcarii. Dzięki temu dokumentowi przysługiwać nam będą takie same profity jak obywatelom ubezpieczonym w danym kraju. Wielu narciarzy uważa, że sam EKUZ wystarczy, aby czuć się bezpiecznie na stoku. Niestety takie myślenie może nas wiele kosztować. Dokument ten uprawnia jedynie do świadczeń niezbędnych z medycznego punktu widzenia. A taka pomoc może okazać się niewystarczająca i resztę kosztów i tak będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Nie możemy również liczyć np. na pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski czy ratownictwa medycznego na stoku. Dlatego warto wykupić dodatkowe polisę.

Choć ubezpieczenie narciarskie należy od grupy ubezpieczeń turystycznych, różni się jednak od polis, które wykupujemy na czas letnich wojaży. Wyjazdy związane z uprawianiem sportów zimowych powinny być chronione przez:

UBEZPIECZENIE OC

Brawura na stoku, niedostosowanie naszych umiejętności do rodzaju trasy, panujących na niej warunków oraz pogody, a w końcu zwykły pech sprawiają, że sporty zimowe są jednymi z tych, w których urazy zdarzają się najczęściej. Warto zatem pomyśleć o wykupieniu polisy OC, która uchroni nas od finansowych strat związanych z wypadkiem, w którym na stoku ucierpiały osoby trzecie lub ich sprzęt. Pamiętajmy, że o złamanie ręki czy nogi na stoku nie jest trudno, a narty, snowboard czy kombinezon nie należą do najtańszych. Warto również mieć na uwadze fakt, że za granicą świadomość praw przysługujących w takiej sytuacji osobom poszkodowanym jest znacznie wyższa niż w Polsce. Dlatego gdy spowodujemy wypadek na stoku, w którym ucierpi cudzoziemiec, możemy mieć niemal pewność, że wystąpi on o przysługującą mu rekompensatę finansową.

KL – koszty leczenia

Każdy, nie tylko początkujący wielbiciel zimowego szusowania wie, ile upadków wiąże się z tym sportem. Nie zawsze kończą się one miękkim lądowaniem. Złamania, wybicia, zwichnięcia, wstrząsy mózgu – to codzienność na stokach. Wyjeżdżając na zimowy urlop poza granice naszego kraju pamiętajmy, że koszty leczenia są tam wielokrotnie wyższe niż w Polsce. KL obejmuje koszty pobytu w szpitalu, wizyty lekarskie, zabiegi medyczne itp.

NWW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Bardzo ważna składowa kompleksowego ubezpieczenia. Gdy to my ulegniemy wypadkowi, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Będzie ono tym wyższe, im poważniejszemu wypadkowi ulegniemy. Jego wysokość zależy również od sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie poszukiwania i ratownictwa górskiego

W górach akcje ratownicze często prowadzone są przy pomocy helikoptera, którego praca kosztować może nawet kilka tysięcy euro. W sytuacji, w której to turyści coraz częściej obciążani są kosztami akcji ratowniczych, nie warto ryzykować utraty kilkunastu tysięcy złotych.

Assistance

Bardzo przydatna i kompleksowa usługa w nagłych sytuacjach. Dzięki opiece assistance możemy liczyć na całodobową pomoc. Nie tylko w zakresie opieki medycznej, transportu – również dla osób bliskich, oraz ratownictwa górskiego. Wykupując tę usługę możemy liczyć również na pomoc prawną oraz wsparcie finansowe w sytuacji, gdy nasze karty płatnicze zostaną zablokowane. Również nasza rodzina będzie na bieżąco informowana o hospitalizacji czy prowadzonej akcji ratunkowej.

Ubezpieczenie sprzętu i bagażu

Nic nie jest w stanie popsuć zimowego urlopu tak, jak zgubiony bagaż czy zniszczenie ukochanych nart przez innego użytkownika stoku. W takich wypadkach docenimy ubezpieczenie, które zrekompensuje nam te straty. Takie polisy są coraz częściej oferowane i kupowane przez przewidujących narciarzy. My również mamy je w swojej ofercie.

Często zbytnio ufamy organizatorom zimowych wyjazdów. Gdy w ofercie biura podróży widzimy pozycję „ubezpieczenie”, często nie sprawdzamy jakiego zakresu ona dotyczy. Dlatego warto wcześniej dokładnie się z nią zapoznać. Najlepiej jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie dedykowane narciarzom i snowboardzistom, które będzie dostosowane do ich potrzeb i wymagań.

Jak wskazaliśmy powyżej, brak polisy może nas drogo kosztować. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie – zwłaszcza, że dostępne pakiety zawierają wiele różnych propozycji różniących się między sobą ceną. Na takiej ochronie nie warto jednak oszczędzać – zwłaszcza gdy planujemy zimowy urlop z rodziną i dziećmi.

Choć ubezpieczenia takie są coraz bardziej popularne i łatwo dostępne, często nie sprawdzamy zawartych w nich informacji. Czy np. kwota ubezpieczenia na 10.000 Euro wystarczy na pokrycie kosztów leczenia w austriackim szpitalu? Jakie okoliczności spowodują, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania? Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto wejść na stronę www.multitu.pl i zapoznać się z naszą ofertą ubezpieczeń turystycznych oraz skontaktować się z naszym specjalistą, który odpowie na Państwa pytania związane z ubezpieczeniami oraz doradzi najlepsze rozwiązanie.

I pamiętajmy – wychodząc w góry, zawsze zabierajmy ze sobą swój numer polisy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>