Ubezpieczenia OC i AC dla Twojego samochodu.

Raport GUS za rok 2012 przyniósł ciekawe dane – Polska dogoniła Unię Europejską pod względem liczby aut przypadających na 1000 mieszkańców. W Polsce jest ich 486, podczas gdy średnia w UE wynosi 484 samochody.

Jesteśmy również ewenementem na skalę europejską jeżeli chodzi o sprowadzanie używanych samochodów z zagranicy – średnio to aż 800 tys. sztuk rocznie.

Co ciekawe – najchętniej sprowadzane samochody, to jednocześnie marki najczęściej padające łupem złodziei. Mówimy tu o Volkswagenie Golfie czy audi A4. Kolejną ciekawą informacją jest fakt, że obowiązkowych polis komunikacyjnych OC  jest o kilka milionów mniej niż zarejestrowanych aut.

Dane pokazują, że po naszych drogach jeździ coraz więcej kierowców – łatwiej też o kolizję; z drugiej strony – najpopularniejsze w Polsce samochody są jednocześnie najbardziej narażone na kradzież.

Tym  – i wielu innym – problemom można jednak zaradzić, a przynajmniej zminimalizować straty. Rozwiązaniem są ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC.

OC jest obowiązkową polisą, która chroni sprawcę wypadku drogowego przed pokrywaniem kosztów kolizji z własnej kieszeni. Poszkodowanemu daje natomiast gwarancję wypłaty odszkodowania za poniesione straty. To najpopularniejsze ubezpieczenie, ponieważ powinno je wykupić prawie 25 mln Polaków. Niestety – jak wskazaliśmy powyżej, wielu kierowców nie stosuje się do obowiązujących przepisów i nie posiada aktualnego OC. W 2012 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał od policji aż 50 000 informacji o braku tego ubezpieczenia. Właściciel pojazdu zostanie wezwany do uiszczenia kary za brak aktualnego OC. Kara ta może wynieść nawet 3360 zł za niewykupienie OC przez okres 2 tygodni. Co więcej – przeprowadzeniem kontroli w tej kwestii zajmuje się nie tylko policja, ale również specjalny system sprawdzający OC w ogólnopolskiej bazie, straż graniczna oraz wydziały komunikacji. Należy pamiętać o tym, że gdy spowodujemy kolizję prowadząc pojazd, którego właściciel nie ma aktualnego OC, również zostaniemy pociągnięci do wypłaty odszkodowania. Nasz ubezpieczyciel zostanie powiadomiony o takim zdarzeniu i będzie mógł naliczyć wyższą składkę.OC jest niezbędne nawet wtedy, gdy nasz stary Fiat 126 P stoi od lat w garażu – obowiązek dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Kolejnym mitem jest automatyczne przedłużanie się OC na kolejny okres rozliczeniowy. Jest kilka wyjątków od tej reguły. Pamiętajmy również, że za odszkodowanie dla ofiar wypadków spowodowanych przez kierowców nieposiadających OC, płacić będą wszyscy kierowcy, którzy wykupili to obowiązkowe ubezpieczenie.

W związku z tym, że OC jest obowiązkową i najpowszechniejszą polisą – wielu kierowców szuka sposobu na najtańszy jej zakup. Różnice w cenie bywają naprawdę spore. Należy jednak pamiętać, że stawka za ubezpieczenie OC ustalana jest indywidualnie. Nie należy również zbytnio przyzwyczajać się do promocji i ofert jednej firmy. Porównywarka ubezpieczeń multitu.pl zaoszczędzi Państwa czas i pieniądze, ale po wygaśnięciu polisy warto skorzystać z niej ponownie. Ubezpieczyciele lubią bowiem często zmieniać warunki swojej oferty. Dla 70 % kierowców cena OC jest bowiem priorytetem, który determinuje wybór ubezpieczyciela.

Inaczej natomiast przedstawia się sytuacja z dobrowolnym ubezpieczeniem autocasco – AC. Dla kierowców, którzy decydują się na jego zakup, najważniejszy jest zakres ubezpieczenia.

Porównywarka ubezpieczeń multitu.pl daje Państwu możliwość skonfrontowania ze sobą ofert wielu firm ubezpieczeniowych. To szczególnie ważne właśnie przy zakupie polisy AC. Oferty różnią się bowiem znacznie – nie tylko ceną, ale przede wszystkim zakresem ubezpieczenia. Najważniejszą kwestią dla wielu kierowców jest wypłata odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu. Jak pokazują policyjne statystyki – w 2012 roku w Polsce skradziono prawie 16 000 samochodów, z czego udało się odzyskać jedynie 25%. („Ulubione”  marki złodziei wskazaliśmy na początku tekstu). Tym bardziej dziwi fakt, że wielu kierowców nie wykupuje tego ubezpieczenia – choć w skali roku jest ono tańsze niż karnet parkingowy. Ponadto autocasco chroni nasz pojazd także przed uszkodzeniami spowodowanymi przez chuliganów czy np. opady gradu. Gama ochrony jaką daje nam ubezpieczenie AC jest naprawdę duża, ale żeby podjąć odpowiedzialną decyzję należy szczegółowo zapoznać się z ofertami wielu ubezpieczycieli. Pomoże w tym Państwu nasza porównywarka ubezpieczeń multitu.pl. Zachęcamy również do rozmowy z naszymi konsultantami, którzy doradzą najlepszą dla Państwa polisę autocasco i OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>