Ubezpieczenie domu i mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie domu i mieszkania to jedne z najczęściej wykupywanych polis.Spektrum możliwości ubezpieczeń jest tutaj naprawdę ogromne. Zabezpieczyć możemy właściwie wszystko – od murów, poprzez elementy stałe do  mienia ruchomego. Boimy się konsekwencji wynikających  z przeciekającego dachu lub pękniętej rury? Obawiamy się kradzieży, wybitego okna lub spięcia w instalacji elektrycznej? W piwnicy trzymamy cenny rower, sprzęt narciarski?

Posiadanie takiego ubezpieczenia daje nam poczucie bezpieczeństwa i gwarancję finansowej rekompensaty w przypadku poniesionych i wyrządzonych strat.

Czym różni się ubezpieczenie domu od ubezpieczenia mieszkania? Oba ubezpieczenia należą do grupy ubezpieczeń majątkowych, ubezpieczeń nieruchomości. W zasadzie jedyną różnicą jest odmienność w definicji obu pojęć (mogą się one różnić w przypadku każdego towarzystwa ubezpieczeń):

Mieszkanie

Definicja

Lokal składający się z jednej lub kilku izb i pomieszczeń pomocniczych, przeznaczony na stały pobyt osób – wybudowany lub przebudowany do celów mieszkalnych; konstrukcyjnie wydzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku, do którego to lokalu prowadzi niezależne wejście z klatki schodowej, ogólnego korytarza, wspólnej sieni bądź z ulicy, podwórza lub ogrodu.

Do pomieszczeń pomocniczych zalicza się: przedpokój (sień), hol, łazienkę, ustęp, spiżarnię, garderobę, werandę, schowek i inne pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania, służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców.

Dom mieszkalny

Definicja

Obiekt budowlany, trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (tj. ścian i przykryć), czyli obudowany ścianami w zasadzie ze wszystkich stron i pokryty dachem, podpiwniczony lub nie podpiwniczony wraz z wbudowanymi instalacjami wodociągowymi, kanalizacyjnymi, ogrzewczymi, elektrycznymi, gazowymi itp., a także wbudowanymi meblami, stanowiącymi normalne wyposażenie budynku. Za odrębny budynek przyjęto budynek oddzielony od innych wolną przestrzenią, a w przypadku bezpośredniego przylegania do innego budynku w zabudowie zwartej lub do innych zabudowań (np. przy budynkach zespolonych pod jednym dachem lecz spełniających różne funkcje gospodarcze) – budynek oddzielony ścianami szczytowymi. W budynkach mieszkalnych bliźniaczych i szeregowych za odrębny budynek należy uważać każdy segment zawierający odrębne wyjście na działkę, ulicę lub ogród.

Polisa domu zazwyczaj jest droższa niż ta wykupywana w celu ochrony mieszkania, ale daje dodatkowe możliwości ubezpieczenia także budynków gospodarczych czy garażu.

Możecie się Państwo również spotkać z sytuacją, w której ubezpieczyciel będzie wymagał dodatkowej polisy OC w życiu prywatnym. Choć w wielu przypadkach nie jest ona  obowiązkowa, my rekomendujemy takie właśnie rozwiązanie. Dlaczego? Może się przecież zdarzyć, że użytkując lokal mieszkalny wyrządzimy szkodę osobom trzecim – np. zalejmy mieszkanie sąsiadów, lub nasze dziecko wybije komuś szybę. Co niezwykle istotne – taka polisa chroni nas również wtedy, gdy szkodę spowoduje np. zatrudniona u nas opiekunka.

Aby nasz komfort życia był jeszcze większy, proponujemy rozważyć także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ponieważ każdy ubezpieczyciel oferuje inny zakres tej polisy, a część z nich daje również możliwość jego rozszerzenia – oferujemy Państwu doradztwo naszych wykwalifikowanych ekspertów.

Zachęcamy również do skorzystania  z naszej porównywarki ubezpieczeń, ponieważ dzięki niej wybiorą Państwo najbardziej optymalną dla siebie polisę – zarówno pod względem zakresu ochrony jak i ceny:

Porównywarka ubezpieczeń Multitu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>