Jak można stracić AC samochodu?

Przyjeżdżasz do myjni, przekazujesz obsłudze myjni kluczyki. Nie sprawdzasz, czy osoba obsługująca myjnię posiada prawo jazdy. Kierowca myjni uszkadza pojazd, nie otrzymujesz odszkodowania z ubezpieczenia AutoCasco (AC). Zgodnie z orzeczeniem słupskiego Sądu Okręgowego, taka sytuacja jest prawdopodobna.

Inny sąd, także w Słupsku, tym razem Rejonowy, był innego zdania. Nakazał ubezpieczycielowi wypłacić pełne odszkodowanie stwierdzając, że postanowienia umowy były ze sobą sprzeczne – z jednej strony zapewniały wypłatę odszkodowania za szkodę spowodowaną wypadkiem, czyli każdym zdarzeniem niezależnym od woli ubezpieczonego, a z drugiej – wykluczały odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej, jeżeli autem kierowała osoba bez prawa jazdy. Sąd w uzasadnieniu przekonywał nawet, że jeśli do wszystkie zapisy umowy byłyby analizowane w tak dosłowny sposób, wówczas firma ubezpieczeniowa nie musiałaby płacić odszkodowania także, gdyby auto zostało skradzione, a złodziej nie miał prawa jazdy.

Sąd Okręgowy w Słupsku był innego zdania. Co o tym sądzicie? Który Sąd miał rację? Jak decyzje te świadczą o jakości prawa w Polsce?

źródło: niezalezna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>