Karę za brak OC otrzymują…

Kara za brak OC to nie Oscar. Nie musisz dostać nominacji. Nie musi złapać Cię policja. Nie musisz nawet wyjechać samochodem z podwórka czy garażu. Każdy, kto nie wykupi OC, zostanie złapany i dotkliwie ukarany. Zapłaci nawet 3 000 zł. I to nie musi być wszystko! Sprawcy szkód zapłacą znacznie więcej!

Jeśli zapomnimy o OC, nasz poprzedni ubezpieczyciel będzie nas dalej chronił i po prostu ponaglał do zapłaty. Jeśli jednak takie ubezpieczenie wypowiemy i nigdzie nie wykupimy nowego, jest wtedy tylko kwestią czasu, kiedy UFG nas znajdzie i dotkliwie ukarze za lekceważenie tego obowiązku. Ukrywanie się nic nie pomoże, ponieważ zostaniemy złapani w sposób wirtualny… Jak to działa i jak wyglądają kary?

Komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czyli popularne OC jest naszym obowiązkiem. Jeśli już raz wykupiliśmy takie ubezpieczenie, raczej ciężko nam o tym zapomnieć – towarzystwo ubezpieczeniowe, które zapewnia nam tego typu ochronę lub agent, za pośrednictwem którego zawarliśmy ubezpieczenie zazwyczaj przypominają nam o tym, że czas na kolejną polisę. Jeśli zignorujemy takie sygnały i nie zajmiemy się tą sprawą otrzymamy „propozycję nie do odrzucenia” dotyczącą kontynuacji ubezpieczenia OC w tym samym towarzystwie. Ubezpieczenie można zawsze wypowiedzieć, aczkolwiek jeśli nie podejmiemy żadnych kroków i za ubezpieczenie nie zapłacimy, po kilku uprzejmych ponagleniach spotkamy się z miłymi szerokimi panami z firmy windykacyjnej. Jednakże wypowiedzenie nie da nam spokoju. Przeciwnie, spowoduje,  że zainteresuje się nami UFG.

Nic się nie ukryje
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od pierwszego kwartału 2012 roku korzysta ze swojej bazy, w której figuruje każdy kierowca, który powinien być ubezpieczony. Przypisane są mu wszystkie dotyczące go polisy komunikacyjne wraz z numerami VIN pojazdów oraz listą szkód. Gdy wszystko jest skomputeryzowane, bardzo łatwo jest wykryć brak ubezpieczenia OC albo brak ciągłości, który w przypadku ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej również nie jest dozwolony. Wyłapywaniem kierowców bez OC zajmuje się tzw wirtualny policjant, który przeszukuje i sprawdza bazę UFG. Baza nie jest jeszcze doskonała, jednak skutecznie odnajduje ubezpieczeniowych gapowiczów, za czym idą wezwania do zapłaty kary w wysokości aż do 3 000 zł. Jednak to nie wszystko.

Należy pamiętać, że wykupienie polisy OC jest obowiązkiem i brak takiego ubezpieczenia można śmiało traktować jako dodatkowe stwarzanie zagrożenia. Szczególnie dla własnej kieszeni. Jeżeli to my jesteśmy sprawcami wypadku i nie mamy OC, poszkodowanym za szkody zapłaci UFG. Jednak jako sprawca wypadku oprócz kary możemy spodziewać się również wezwania o zwrot wypłaconego odszkodowania, co nazywa się regresem. Aż do bagatela 700 000 zł! Respektujmy prawo i szanujmy innych. Nawet najlepszy kierowca może spowodować szkodę na osobach lub mieniu a OC powinno od razu te szkody naprawić. To przede wszystkim obowiązek, ale oparty na realnej potrzebie!

Wszystkie OC są takie same
Zakres ubezpieczenia OC określony jest ustawą, stąd panuje przekonanie, że wszystkie są identyczne. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferując polisy OC konkurują między sobą głównie wysokością składki – i tylko tą jedną liczbą mogą różnić się polisy. Dla większości z nas, mimo iż zależy nam na tym, żeby wszystko było sprawdzone i załatwione szybko i bezboleśnie, kluczowa jest wciąż niska cena. Szczególnie, jeśli nie decydujemy się na pakiet OC+AC, mamy wrażenie, że szukamy pośród identycznych ofert, które różni wyłącznie wysokość składki i jednocześnie nie wiemy, od czego tak naprawdę ta cena zależy i chcemy tylko jak najniższym kosztem spełnić swój obowiązek. Gdy naprawdę zależy nam na oszczędności, staramy się sprawdzić oferty wszystkich ubezpieczycieli a ciągłe przeprowadzanie kalkulacji czy rozmowy z agentami stają się męczące…

Na szczęście teraz wpisując dane raz możemy zobaczyć oferty wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu, posegregowane od najtańszej. Bez zwiększania budżetu rozszerzymy ochronę np. o OC assistance. A może przekonamy się do zakupu również AC? Ceny pakietów mogą nas naprawdę zaskoczyć. Wystarczy, że skorzystamy z porównywarki. Oszczędzimy czas i pieniądze, ponieważ na multitu.pl możemy od razu dokonać zakupu ubezpieczenia i otrzymać polisę – nie tylko komunikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>