Zasada proporcji – świadomy wybór

W jednym z poprzednich wpisów omówiliśmy stronę teoretyczną działania zasady proporcji w przypadku wartości samego domu lub mieszkania. Dziś spróbujemy przyjrzeć się temu od strony praktycznej i zastanowić się, kiedy zniesienie zasady proporcji w przypadku niedoubezpieczenia może być świadomym, dobrym wyborem.

Złe przeczucia

Czarnowidztwo to jedno a autentyczne złe przeczucia to jednak inna sprawa. Tym bardziej, jeśli są one czymś uzasadnione – np. serią kradzieży czy podpaleń w okolicy, które zdają się mieć wspólny mianownik albo posiadaniem szczególnego rodzaju majątku, który wydaje się być wyjątkowo narażony na specyficzne ryzyko i wymagać odpowiedniej ochrony. W takiej sytuacji ubezpieczając całą grupę elementów należących do domu czy mieszkania możemy świadomie zawęzić ich deklarowaną wartość do wartości rzeczy, o które rzeczywiście z jakichś powodów się obawiamy. Zniesienie zasady proporcji pozwoli nam otrzymać odszkodowanie odpowiadające szkodzie a nie proporcjonalnie obniżone.

Ubezpieczam, bo sobie cenię

Abstrakcyjny case study:
Wyobraźmy sobie czteroosobową rodzinkę mieszkającą w małej miejscowości. Na rocznicę ślubu rodzice otrzymali w prezencie bardzo dobry blender, który jednak nie został przez nich używany. Kilka razy za jego pomocą próbowała przyrządzać desery córka jubilatów, jednakże i ona nie przekonała się do tego urządzenia….

Po jakimś czasie jednak blender wpadł w dłonie ich dorosłego syna, który za jego pomocą robił ciekawe koktajle, również „z procentami”. Różne napoje i desery szybko stały się jego pasją a on zyskał popularność pośród miejscowej młodzieży i zakupił sobie jeszcze dwa inne blendery. Kruszenie lodu, pyszne sorbety, mrożona kawa, warzywne koktajle i egzotyczne drinki na imprezach organizowanych przez młodego mężczyznę niezawodnie za każdym razem podbijały dziewczęce serca. Jednakże na tych domówkach pojawiali się także jego równolatkowie płci męskiej, z których niektórzy wydawali się być niezadowoleni ze zdobytej przez naszego boga blenderów pozycji lub po prostu zazdrośni.
Rodzice nie podzielali obaw swojego syna co do tego, że blenderowi, który otrzymali na rocznicę, może coś grozić, jednakże młodzieniec miał przeczucie, że pewna osoba może to urządzenie zniszczyć bądź ukraść. Postanowił się przed tym zabezpieczyć.
Jedna wizyta na multitu.pl, podanie zamiast wartości wszystkich ubezpieczanych elementów wyłącznie wartości tego blendera, zniesienie zasady proporcji i zakup polisy on-line. Ubezpieczenie działa i nie chroni nie tylko ten jeden blender.

Każda szkoda, która dotknie ubezpieczony majątek (w przypadku większej szkody – tę część majątku, która mieści się w zadeklarowanej przez nas wartości) oznacza wypłatę odszkodowania bez proporcjonalnych obniżek – do sumy ubezpieczenia.
Naszemu bohaterowi naprawdę zależało na tym blenderze i słusznie się o niego obawiał. Po jednej z kolejnych imprez ktoś włamał się do jego domu i choć było tam sporo sprzętu w tym kilka blenderów, sięgnął właśnie po ten jeden…

Wysokość odszkodowania wypłaconego użytkownikowi blendera była tak wysoka, ponieważ oprócz zasady proporcji, miał on na uwadze również inne spośród istotnych założeń i wybrał on wyliczanie odszkodowania według wartości odtworzeniowej.
Taka sytuacja, chociaż niemiła, z punktu widzenia samego sposobu ubezpieczenia mienia była dla naszego bohatera bardzo komfortowa. Niestety, gdyby złodziej lub los okazały się być złośliwe i pozbawiły go również innych przedmiotów nie byłoby już tak przyjemnie, ponieważ odszkodowanie nie pokryłoby ogółu strat.
Cofnijmy się jednak w czasie, jeśli naprawdę jesteśmy w stanie wyczuć i przewidzieć wielkość ewentualnej szkody, podczas znoszenia zasady proporcji czeka nas bardzo miła niespodzianka.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Zmień warunki za darmo i czuj się bezpiecznie

Rzeczywiście najczęściej zniesienie zasady proporcji nie zwiększa wysokości składki. Warto o tym wiedzieć i ubezpieczając się sprawdzić, czy istnieje taka opcja. Jak zrobić to najprościej? Skorzystać z porównywarki internetowej, wyszukać ubezpieczenie i zmienić założenia tak, aby znieść zasadę proporcji. To możliwe, gdy korzysta się z mulititu.pl! Można wtedy zobaczyć wyłącznie te oferty ubezpieczycieli, które nie niosą za sobą ryzyka zadziałania zasady proporcji. Najczęściej w identycznych cenach, jak w przypadku, gdy ta reguła może zadziałać. Później tylko przyjazne zestawienie szczegółów z Ogólnych Warunków Ubezpieczeń poszczególnych ofert i możemy zakupić polisę on-line. Zobacz sam, jakie to proste i ubezpiecz się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>