VIN czyli PESEL samochodu

Numer VIN pojazdu jest dla samochodu czymś w rodzaju numeru PESEL dla nas, z tym że jest znany i używany na całym świecie, i w przeciwieństwie do numeru rejestracyjnego nigdy nie ulega zmianie. Znając numer VIN nie tylko dowiadujemy się informacji w nim zakodowanych, ale możemy również uzyskać dostęp do historii pojazdu. I o ile ludzie numerem PESEL nie są fizycznie naznaczeni, to samochody numer VIN mają zawsze wybity na elementach stałych pojazdu. Jak go szukać? Co właściwie ten numer oznacza?

VIN czyli Vehicle Identification Number to unikatowy numer identyfikacyjny pojazdu stworzony według ujednoliconych norm, składający się z 17 znaków: cyfr oraz liter z wyłączeniem I, O oraz Q. Numer VIN zbudowany jest z trzech sekcji, w których to zakodowane są różnego rodzaju informacje dotyczące pojazdu. W Stanach Zjednoczonych stosuje się ten sam model, ale cechuje go większa szczegółowość oraz obecność liczby kontrolnej.
※ WMI to zgodnie z unijną normą pierwsza sekcja tego numeru. Składa się ona z trzech znaków, dzięki którym można rozpoznać region, z którego pochodzi pojazd oraz jego producenta. Numery zaczynające się od liter S-Z wyprodukowane zostały w Europie a od cyfr 1-5 w Ameryce Północnej.
※ VDS to druga sekcja i sześć kolejnych znaków. W USA ostatnia z nich, czyli dziewiąta z kolei, jest liczbą kontrolną. W obrębie tego fragmentu numeru VIN producent w określony przez siebie sposób koduje typ pojazdu, między innymi informacje o podwoziu i konstrukcji samochodu czy motocykla.
※ Ostatnią, trzecią sekcją, jest VIS czyli Vehicle Identifier Section. Składa się z ośmiu znaków, z których ostatnie pięć to wyłącznie cyfry. Jest to po prostu numer konkretnego egzemplarza. W większości przypadków ta sekcja tworzona jest przez producenta jako zwyczajny numer porządkowy pojazdu, jednak w przypadku amerykańskich samochodów ta sekcja obowiązkowo zaczyna się kodem roku produkcji oraz kodem zakładu, w którym go wyprodukowano. Te dwa kody przypadają kolejno na 10-tą i 11-tą pozycję numeru VIN. Niektórzy producenci jednak – niezależnie od regionu – wykorzystują tę sekcję, aby zamieścić w niej dodatkowe informacje dotyczące samego pojazdu, jego wyposażenia czy rodzaju silnika.

Kiedy numer VIN jest nam potrzebny?

※ Gdy chcemy zareklamować lub serwisować auto. Numer VIN, podobnie jak numer PESEL podany w przychodni identyfikuje pacjenta, pozwala sprawdzić tożsamość pojazdu i potwierdzić, że jest to ten i dokładnie ten egzemplarz.

※ Gdy chcemy kupić samochód używany. Poznanie numeru VIN samochodu przed zakupem pozwala dojść nam do różnych informacji na temat pojazdu – tego, w jakim kształcie opuścił on fabrykę oraz jak może wyglądać jego „historia chorób”. W sieci spotkamy wiele serwisów, które pozwalają rozkodować numer VIN, sprawdzić jego dane techniczne, rok produkcji, przebieg oraz wypadkowość. Znając numer VIN możemy dojść do danych, które mogą zostać zatajone przez obecnego właściciela. Sprawdzimy też, czy nie był on kradziony. Kupując auto pamiętajmy jednak, że numer VIN (nawet sprawdzony przez jednostkę producenta danego samochodu!) to nie wszystko, koniecznie porozmawiajmy z zaufanym mechanikiem i sprawdźmy stan i historię pojazdu namacalnie.

※ Gdy ubezpieczamy auto. W polisie musi znaleźć się numer VIN, aby było wiadomo, który pojazd chroni to ubezpieczenie. Jeśli ubezpieczamy się przez internet, podczas podawania danych niezbędnych do wystawienia polisy zostaniemy poproszeni o wpisanie numeru VIN. Najłatwiej jest przepisać go z numeru rejestracyjnego – znajdziemy go w polu E.
Numer VIN wybity jest na elementach stałych pojazdu. To stosunkowo trwały i jednoznaczny dowód na to, że dany pojazd rzeczywiście odpowiada temu numerowi a ten numer jest rzeczywiście przypisany do danego egzemplarza. Tylko będąc w stanie udowodnić powiązanie posiadanego przez nas samochodu z podawanym przez nas numerem VIN możemy wykupić ubezpieczenie auto casco. Kiedy ubezpieczamy się przez internet, ubezpieczyciel prosi nas o przesłanie zdjęć tych elementów naszego pojazdu, na których znajduje się jego numer VIN.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Gdy podniesiemy maskę, prawdopodobnie łatwo doszukamy się tego numeru, choć producent niekoniecznie musiał wybrać elementy stałe znajdujące się właśnie tam. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy numer znaleziony przez nas to na pewno VIN, porównajmy z numerem w dowodzie! Dla ułatwienia poszukiwań zamieszczamy kilka zdjęć ukazujących numer VIN umieszczony na elementach stałych bardziej i mniej popularnych marek samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>