Horsepower i koń mechaniczny

Jednostkę pomiaru mocy znaną jako horsepower czyli koń parowy wymyślił szkocki inżynier James Watt. Aby przekonać potencjalnych nabywców o wartości swojej maszyny parowej, obmyślił sposób na przedstawianie jej mocy poprzez porównanie jej do pracy wykonywanej przez konia – zwykłe źródło siły przemysłowej w jego czasach. Podobno Watt obserwował konie przy pracy i oszacował, że jeden koń może podnieść 550 funtów na wysokość jednej stopy w ciągu sekundy. Stąd:

1 HP = 550 funtów siły * stopa angielska / sekundę
1 HP = 745,69987158227022 W
1 HP = 1,0139 KM

Ostatnie z równań przestawia relację konia parowego do konia mechanicznego. Koń mechaniczny jest jednostką odrobinę mniejszą, stworzoną na wzór konia parowego, który to jednak oparty został na jednostkach anglosaskich i nie pasował do naszych realiów. Jeden koń mechaniczny ma odpowiadać zaprzęgowi z jednym koniem i określony został w XIX w. w Niemczech jako 75 kilogramometrów na sekundę.

1 KM = 75 kgfm/s = 735,49875 W = 0,9863 HP

Gdy szukacie najlepszego ubezpieczenia samochodu on-line, porównywarka może zapytać Was o moc Waszego samochodu w koniach mechanicznych. Kiedy w dowodzie rejestracyjnym widnieje moc w kilowatach… Co teraz?

W internecie istnieje wiele kalkulatorów jednostek. Możemy polecić Wam jeden, dzięki któremu łatwo przeliczymy kilowaty na konie mechaniczne i odwrotnie. Przy okazji możemy poznać moc naszego samochodu w koniach parowych  Zobaczcie:

http://kalkulator.jednostek.pl/mocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>