Co z tym VAT-em?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał ubezpieczycielom wypłacania odszkodowania AC, pomniejszonego o wartość VAT. Taka praktyka była stosowana przez zakłady ubezpieczeniowe przy wariancie polisy, gdy klient otrzymywał odszkodowanie na konto. W przypadku odszkodowania wypłacanego w ramach OC, wysokość podatku VAT zawsze jest wliczona w odszkodowanie, które się nam należy.

 

Który wariant ubezpieczenia wybrać?

Jednak sprawa mocno komplikuje się przy odszkodowaniu AC. Chociaż, UOKiK nakazał ubezpieczycielom wypłacanie odszkodowań wraz z podatkiem VAT, bywa różnie. Jeżeli posiadamy wariant ubezpieczenia serwisowego to oddajemy auto do naprawy i powinniśmy odebrać je, w takim samym stanie jak sprzed wypadku. Koszty tej naprawy pokrywa ubezpieczyciel. Jest to najwygodniejszy sposób likwidacji szkody ale także droższy od wariantu kosztorysowego. Natomiast kiedy nabyliśmy wariant kosztorysowy, czyli umówiliśmy się z ubezpieczycielem na wycenę naszego auta oraz wypłatę odszkodowania w postaci przelewu na nasze konto, to możemy mieć problem z otrzymaniem VAT’u. Sąd oraz UOKiK wydał jednoznaczny werdykt, iż wartość podatku VAT należy włączyć do wypłacanego odszkodowania. Firmy z grupy Vienna Insurance odwołują się od tego wyroku argumentując swoją postawę chęcią walki z tzw. szarą strefą, czyli z nieewidencjonowanymi naprawami aut. Zakłady ubezpieczeniowe przyjęły różne praktyki, jedni ustosunkowali się do orzeczenia sądów i UOKiK, inni wypłacają podatek VAT po okazaniu faktur za naprawę pojazdu, a niektóre firmy nadal nie wypłacają VAT’u.  Kolejną przyczyną niewypłacenia VAT’u przez niektórych ubezpieczycieli może być rodzaj wyceny. Jeżeli podaliśmy wartość brutto to otrzymamy wysokość podatku VAT, jednak wybranie wyceny netto skutkuje mniejszą składką ale jednocześnie nieotrzymaniem podatku VAT w przypadku szkody.

 

Internetowe korzyści

Wynika z tego, iż wykupując ubezpieczenie AC powinniśmy zastanowić się nad wariantem droższym czyli serwisowym. Aby dowiedzieć się, który ubezpieczyciel ma najlepszą ofertę na rynku, co wchodzi w skład danego wariantu, wystarczy odwiedzić internetową wyszukiwarkę multitu.pl. W szybki i łatwy sposób otrzymacie Państwo oferty posegregowane według cen i jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>