Okradziony kierowca bez odszkodowania

Pozostawienie auta w bezpiecznym miejscu, takim jak garaż czy parking, nie chroni nas przed jego kradzieżą i nie zawsze zapewnia odszkodowanie. Zanim otrzymamy pieniądze z polisy, ubezpieczyciel sprawdzi czy spełniliśmy wszystkie warunki zawarte w naszym AC. O czym pamiętać, aby nie zaniedbać sprawy rekompensaty?

 

Odszkodowanie? Tak, ale…

Groźba takiej odpowiedzi to wystarczający powód, aby zwracać baczną uwagę na najdrobniejsze nawet szczegóły zawieranej z ubezpieczycielem umowy. A „pułapek” przy OC i AC jest wiele.

Szanse na pieniądze z polisy są nikłe, jeżeli w chwili dokonania kradzieży pojazd nie był należycie zabezpieczony, tj. nie posiadał zabezpieczeń przeciwkradzieżowych wymaganych przez danego ubezpieczyciela, ale także wtedy, gdy na żądanie nie jesteśmy w stanie okazać kompletu dokumentów i kluczyków lub urządzeń niezbędnych do uruchomienia samochodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd został skradziony w wyniku rozboju.

 

Jak czytać OWU?

Prawa i obowiązki ubezpieczonego określają tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Warto więc dokładnie sprawdzić, przed czym, oprócz kradzieży i wypadku, chroni wykupione ubezpieczenie. Np. zdarzenia takie jak podpalenie czy wandalizm są zazwyczaj objęte zakresem AC.

Różnice mogą dotyczyć przede wszystkim formuły ubezpieczenia, np. niektóre firmy oferują tzw. ubezpieczenie All Risk, w którym najprościej mówiąc, wszystko, co nie jest wyłączone, jest objęte ochroną ubezpieczeniową, inne opierają się na tzw. ryzykach nazwanych, czyli dokładnie określają zdarzenia objęte ochroną ubezpieczeniową. Poszczególne towarzystwa różnią się także co do zakresu oferowanej ochrony, wysokością udziału własnego kierowcy w likwidowanej szkodzie i oraz sposobem ustalania wysokości składki.

 

Jak się w tym nie pogubić?

Kluczem do sukcesu jest dobór oferty. Jednak jak w gąszczu polis i towarzystw ubezpieczeniowych wybrać tę dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb? Rozeznanie na rynku nie będzie łatwe, jeśli chcemy z agentami poszczególnych firm rozmawiać face to face. Z pomocą przychodzi kierowcom internet, w którym oszczędzimy czas i, jak się okazuje, pieniądze.

Wystarczy wprowadzić dane swoje i pojazdu, by po paru sekundach otrzymać kompleksowy przegląd rynku – z cenami i warunkami umowy. Dzięki temu można spokojnie, w domowym zaciszu, zastanowić się nad wyborem najlepszej dla nas oferty ubezpieczenia OC samochodu i wszystkie formalności załatwić na odległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>