Podróż po kosztach – o tych rzeczach pamiętaj

Nie lubimy prorokować i nie chcemy zapeszać, ale zdaje się, że wiosna już na dobre zadomawia się w Polsce. A skoro śnieg stopniał, pokazało się słońce, to powoli można myśleć o wyjazdowych planach w kontekście innym niż narty. Jest dopiero początek roku, ale to późną zimą, można podróż zorganizować taniej niż w lecie. O czym pamiętać, aby oszczędnie podróżować?

 

Cel podróży

Podstawowe pytanie brzmi – dokąd pojechać? Oczywiście, lokalne atrakcje trzeba brać pod uwagę, ale nie powinno się zapominać o pogodzie. Jeśli podróż ma odbyć się w październiku, to zamiast norweskich fiordów lepiej wybrać Bałkany czy Andaluzję – tam o słońce nie trzeba się martwić. A dodatkowo można liczyć na koszty utrzymania niższe niż w pełni sezonu. Warto też pamiętać, że nie zawsze jeździ się tylko zwiedzać, bo podróże w celu znalezienia pracy czy związane z nauką zdążyły się już upowszechnić.

 

Nocleg

Jeśli ktoś ceni wygodę, to raczej wybierze hotel lub hostel. Miejsc nie warto rezerwować na ostatnią chwilę, żeby nie okazało się, że najtańszych pokoi już nie ma, albo zostały tylko 16-osobowe, których nie chcemy. Pozostają jeszcze kempingi, za które nie płaci się dużo. Coraz popularniejsze jest też szukanie noclegów na www.couchsurfing.org, czyli w społeczności zapalonych podróżników, którzy nieodpłatnie gotowi są odstąpić turystom pokój lub kanapę w salonie.

 

Cena biletu

Już teraz warto szukać tanich biletów.  Przewoźnicy lotniczy, aby zapewnić sobie ruch w drugiej połowie roku, zaczynają kusić promocyjnymi cenami biletów. Dzięki temu niczym niezwykłym jest podróż LOT-em do Aten czy Stambułu za niewiele ponad 300 zł w dwie strony. Są też tanie linie lotnicze i promocje kolejowe (np. InterRail – pociągiem od Turcji po Portugalię). A jeśli ktoś w ogóle nie chce płacić, to może podróżować stopem, choć tu więcej zależy od szczęścia niż sumiennego planowania.

 

Ubezpieczyć się

Bez polisy lepiej nawet nie myśleć o podróży. Poniżej kilka praktycznych porad odnośnie zakresu ochrony:

  • Ważne jest, aby polisa gwarantowała bezgotówkową pomoc ratunkową, ambulatoryjną i lekarską na miejscu – bez żadnych minimalnych kwot.
  • Jeśli podróżujemy sami, to polisa musi dawać gwarancję pokrycia kosztów. O tym przekonał się polski kitesurfer, którego uratowali saudyjscy ratownicy.
  • Wybierając się w rejony szczególnie niebezpieczne, lepiej wyposażyć się w ubezpieczenie od kradzież z rozbojem.
  • Jak podróżujemy sami, warto wybrać ofertę, przy której ubezpieczyciel gwarantuje szybką pożyczkę w celu pokrycia dodatkowych wydatków (poza pomocą w wyrobieniu dokumentów).
  • Wysyłając w podróż dzieci, warto za kilka złotych dokupić assistance, które pokryje koszty transportu rodziców do dziecka, jeśli musi być hospitalizowane na miejscu.
  • A jeśli chcemy mieć wszystko podane na tacy – wówczas koszty odwołania lotu.

A w podróży zdarzyć się może wiele!

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>